Vaisiai ir daržovės

 
Parduotuvė L.A. Whole Foods market

Parduotuvė L.A. Whole Foods market

 

Kokios spalvos! Koks grožis! Koks skonis! Ir kas galėtų tam atsispirti?!

Kaskart einu į parduotuvę kaip į meno parodą. Grožiuosi lentynose sudėliotomis spalvingomis daržovėmis ir traukiu jas atsargiai po vieną į savo vežimą. O kas gi jų nemėgsta?! Skonių jūra…

Be to, kad daržovės ir vaisiai yra natūraliai be gliuteno, jie yra turtingi mineralais, vitaminais, ląsteliena bei oksidantais. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti apie 400 g vaisių ir daržovių, kad pagerinti sveikatą bendrai ir tai net gali padėti išvengti tam tikrų neužkrečiamųjų ligų, tokių kaip širdies ir kraujagislių bei tam tikrų vėžio formų.

Mes, netoleruojantieji gliuteno, ypatingai iki celiakijos ar neceliakinio jautrumo diagnozavimo, dažnai būname netekę įvairiausių vitaminų bei mineralų, kurių yra gausu vaisiuose bei daržovėse. Suprantama, kad ir šaltasis sezonas nuvargina organizmą, palaipsniui gali nusilpti ir imunitetas, kurį atsatyti gali padėti mums visiems gerai pažįstama citrina, imbieras, česnakas ir be abejo pakankamas kiekis suvartojamų vaisių bei daržovių kasdien.

Prisipažinsiu, per žiemą jaučiuosi išsekusi ir pati, todėl dabar valgau tiek vaisių ir daržovių kiek tik telpa kasdien:)
Vienos mėgstamiausių šiuo metu yra žalios salotos užaugintos Kalifornijoje naujomis technologijomis. Kaip žinia, čia trūksta vandens, todėl yra taupomas kiekvienas vandens lašas, o daržovės auginamos optimizavus procesus. Skonis fantastiškas, galiu valgyti vienus lapus. Toks pat kaip dar jaunų salotų lapų nuskintų pas močiutę darže. :) Jeigu smalsu, galite apie šią modernią technologiją pažiūrėti čia.

Šiandien pasidalinsiu skanutėlio padažo receptu, kurį galite pasigaminę naudoti įvairiausioms daržovių salotoms gardinti.

Avokadas agurkas be gliuteno.jpg
Salotos be gliuteno be glitimo.jpg

Jums reikės:
1 skiltelės česnako
1 a.š. medaus arba klevų sirupo (gaminant su pastaruoju man net skaniau!)
1/3 citrinos sulčių
šlakelis alyvuogių aliejaus

Į indelį išspauskite česnaką, įdėkite medų ar klevų sirupą, šviežiai išspauskite trečdalį citrinos ir įpilkite šlakelį aliejaus. Viską gerai išmaišykite ir užpilkite ant savo mėgstamų salotų.

Skanu pagardinti susmulkintą kupstą žalių salotų lapų, šviežio agurkėlio ir vieną prinokusį avokadą. Arba sutarkuokite skirtingų spalvų morkas, žalią agurką ir užpilkite padažą. 

morkos be gliuteno.jpg
organiskos ekologiskos darzoves.jpg

Pažadėkime sau, kad nuo šiandien valgysime daug skanutėlių daržovių ir vaisių kasdien! O vasarai atėjus jais mėgausimės su kaupu!:)

Vietoje bulvių traškučių valgykite įvairias daržoves su pesto padažu :)

Vietoje bulvių traškučių valgykite įvairias daržoves su pesto padažu :)

Salotu lapai be gliuteno.jpg
Salotos užaugintos naudojant naują technologiją

Salotos užaugintos naudojant naują technologiją

"Schar" miltai jau ir "IKI" parduotuvėse!

Schar be gliuteno miltai IKI parduotuve.jpg

Kokia puiki žinia mane pasiekė šiandien! Nuo šiol "Schar" miltų be gliuteno rasite ir "IKI" parduotuvėse! Kokia laimė, koks džiaugsmas, kad atsiranda vis daugiau vietų kur galime įsigyti mums tinkamų produktų vis lengviau :)

O žemiau dalinuosi informacija, kuri dar palengvins jų paiešką. Čia rasite kuriame mieste ir kurioje "IKI" parduotuvėje nuo šiol galėsite rasti begliutenių "Schar" (Mix C ir Mix IT) miltų.

Paprasčiau ir būti negali!:)

"IKI" parduovių sąrašas:

IKI parduotuve be gliuteno be glitimo miltai.jpg

Kokosų aliejus

 
Kokosu aliejus be gliuteno be glitimo.jpg
 

Kokosų aliejus yra natūraliai be gliuteno.
Perskaitę mano knygą “Gyvenimas be gliuteno”, klausiate, o kokį kokosų aliejų naudoju aš? Paprastai mano patarimas būdavo rinkitis kokybišką ir ekologišką aliejų, tačiau kurį, negalėjau patarti, nes tokį parsiveždavau iš JAV. Dabar džiaugiuosi išbandžiusi parduodamą ir Lietuvoje bei galiu parekomenduoti jį jums:)

Skaniai kvepiantis, švelnus ir ekologiškas, būtent toks yra "Bio naturalis" gaminys. 
Išbandžiau abu, tiek skirtą maistui (kuris puikiai tinka ir kūnui), tiek skirtą kosmetiniam naudojimui.

Ruda etikete yra skirtas maistui. Tokį mėgstu dėti į kepinius vietoje sviesto, tuomet galima ir cukraus sumažinti juose, vištienos kepimui, ypatingai skanu kai gaminu tailandietišką patiekalą. 

Ne vienam mūsų burnoje atsiranda opelės ar pastebime pažeistą gleivinę suvalgę gliuteno pėdsakų turinčių patiekalų, tuomet arbatinį šaukštelį aliejaus įsidedu į burną ir keletą minučių paskalaujų juo. Dingsta sausumo jausmas ir gleivinė gyja lengviau:)

O skirtąjį kosmetikai naudoju vietoje kremo kūnui. Tai gera išeitis tiems, kam sudėtinga atrasti kremą, kuriame nebūtų gliuteno, o pasitepus jo turinčiu - jaučiamas diskomfortas. Taip pat tai puiki priemonė plaukams vietoje plaukų kaukės ar vietoje aliejuko, kurį naudojate ant drėgnų plaukų.

Kur galima įsigyti? :) Šiuos kokosų aliejus galite įsigyti Maximoje, Norfoje, Prismoje, “Čia market” bei "Šilo" parduotuvėse. Rimi parduotuvėse galite rasti tik maistui skirtąjį.

Kokosu aliejus gliutenas.jpg
Kokosu aliejus glitimas.jpg

Moliūgų metas

 
Moliugas be gliuteno be glitimo.jpg
 

Jau po truputį ruošiuosi kelionei į Lietuvą. Nesvarbu, kad tai bus tik gruodžio mėnesį, tačiau lauktuves jau po pamažu pakuoju. :) Nemėgstu vežti kas pakliuvo, todėl visų paklausiu kam ko reikėtų. Šį kartą krikšto mama užrašė originalų norą: “didžiojo amerikietiško moliūgo sėklų”! Va čia tai užduotis :) Na ką, lekiu ieškoti didžiausio moliūgo! Išsirinkau gražiausią ir apvaliausią. O dabar užduotis ne tik sėklas tinkamai išlaikyti, bet ir jį suvalgyti!
Moliūgo patiekalų savaitė! Dalinsiuosi tuo, ką skanaus pavyks pagaminti:)

O jūsų prašau pasidalinti receptais su moliūgu, kuriuos mėgstate labiausiai! Juk tai puiki daržovė, kuri be gliuteno ir turinti karotino, vitamino C bei begalę kitų mums naudingų medžiagų.

Kukurūzų spragėsiai

 
Spragesiai, popkornai be giuteno be glitimo.jpg
 

Atėjus rudeniui, turbūt dauguma mūsų vis dažniau traukiame į kino teatrą! Ir kas gali atsispirti tam išskirtiniam spragėsių (popkornų) kvapui tik priartėjus prie salės?!  Net ir tiesiai po vakarienės, visada noriu pagriebti bent mažą spragėsių ir coca-cola komplektą, kad žiūrint filmą turėčiau ką traškinti.

Bet ar visada jie saugūs netoleruojantiems gliuteno? Pats kukurūzas yra natūraliai be gliuteno. Jeigu jiems paskaninti naudojamas tik aliejus ir druska, taip pat viskas turėtų būti gerai. Saldiems spragėsiams naudojamas cukrus su priedais, dažniausiai taip pat būna be gliuteno. Tačiau, visada privalome tuo įsitikinti. 

Mano mėgstamiausias kino teatras Vilniuje yra “Multikino”. Būtent jame parduodami kukurūzų spragėsiai yra be gliuteno, tiek saldūs, tiek ir sūrūs. Tai yra nurodoma ir prie kasų pateiktoje alergenų lentelėje. 
Coca-cola, Pepsi, Sprite, Fanta taip pat yra be gliuteno.

Taigi, atvykę į kino teatrą prieš pirkdami spragėsius, visada paprašykite alergenų sąrašo ar sudėties lentelės, kad įsitikinti ar prieduose nėra gliuteno. Be to, kukurūzų spragėsių kaip ir kito maisto nepažymėto ženklinimu “be gliuteno” greičiausiai atsisakys tie, kurie yra itin jautrūs net mažiausiai kryžminei taršai (sandėliuojant, pakuojant ir pan). 

O ar jūs valgote spragėsius kino teatre? Ar esate teiravęsi jų sudėties kituose Lietuvos kino teatruose?

Spragesiai Multikino.jpg
Alergenai.jpg
Alergenai multikino be gliuteno.jpg

Ar GRYBAI yra be gliuteno?

Grybai be gliuteno be glitimo sampinjonai be gliuteno.jpg

Prasidėjus grybų sezonui, vis gaunu klausimą: ar grybai yra be gliuteno? 
Taip, miško grybai yra natūraliai be gliuteno ir jais mėgaukitės drąsiai!

Tačiau, kai kurie žmonės sako jaučiasi blogai, kaip jie mano, suvalgę grybų augintų fermose.
Tai tokie grybai kaip pievagrybiai, shiitake, maitake ir pan., kurie užauginti plantacijose ant specialaus komposto. Jis dažnai yra pagamintas iš tokių sudedamųjų dalių kaip kviečių ar miežių šienas, taip pat kitokiu pavidalu gliuteno galinčių turėti sudedamųjų komponentų. Ir visgi, paprastai dėl to neturėtumėte jaudintis, nes net tokie grybai atliekant gliuteno testą neviršyja leidžiamos 20 ppm normos ir yra laikomi saugūs net sergantiems celiakija.

Jeigu suvalgius tokių grybų pasijustumėte blogai, gali būti, kad jūs esate itin jautrus net mažiausiems gliuteno pėdsakams arba tiesiog negalite valgyti grybų dėl kitų priežasčių. Tokiu atveju yra siūloma paragauti miško grybų ir stebėti ar jie jums taip pat sukelia neigiamus pojūčius.

Lietuvoje, bene plačiausiai yra parduodami “Riešės plantacija” pievagrybiai. Susisiekiau su augintojais ir paaiškėjo, kad jie pievagrybius augina  ant komposto iš šieno, kuris yra mišrus ir jame taip pat gali būti kviečių.

Grybas be gliuteno.jpg

Žinotina: prieš valgant grybus reikėtų juos kruoščiai nuvalyti ir nuplauti.

Išvados: Miško grybai yra natūraliai be gliuteno. Plantacijose auginami yra laikomi be gliuteno taip pat, nepaisant to, iš ko yra pagamintas kompostas ant kurio jie auga. Todėl tokius grybus laikantis dietos be gliuteno valgyti galima ir tik labai retais atvejais žmonės sako jaučiasi blogai. 
https://www.verywell.com
http://www.glutenfreeschool.com
http://www.glutenfreeschool.com
http://www.mushroominfo.com
http://www.agronomija.lt

BRAŠKĖS!

 
braskes be gliuteno be glitimo.jpg
 

Ir kas jų nemėgsta?! O dabar pats laikas jomis džiaugtis! Kasdien pasiskinu ir aš saujalę iš savo nediduko darželio ir vis kitaip pauošti norisi. 

Bene skaniausia man yra "senoviškai", kaip mama paruošdavo: trintos braškės su šaukšteliu cukraus ir pienu:) Būtinai valgydavome su "batonu". O dabar, kai jo valgyti nebegaliu, radau kitą, "pagerintą", kvepiančią  vanile  bandelę, kuri tiesiog idealiai tinka prie trintų braškių su pienu. O jas galite rasti parduotuvėje "Tikrai Be".

braskes su pienu be gliuteno.jpg
Vanile kvepiančios bandelės be gliuteno, be laktozės ir be fruktozės iš parduotuvės Tikrai Be.

Vanile kvepiančios bandelės be gliuteno, be laktozės ir be fruktozės iš parduotuvės Tikrai Be.

Turbūt ne vienas jūsų savaitgalį grižote iš sodų, kaimų ar tėvų, pilnais krepšais šių uogų? O kaip jūs labiausiai mėgstate valgyti braškes? Pasidalinkite receptais, kad fantazijos nepritrūktume visi :)

Skanių braškių!

Hamburgeriams bandelės jau ir Lietuvoje!

 
Burgeris be gliuteno be glitimo.jpg
 

Ką darote jūs, kai atėję į kavinę labai norisi burgerio?! 

Užsisakant paprastai yra pasiūloma pagaminti jį be bandelės arba įvynioti į salotos lapą. Bet tai jau nebe burgeris, o kotletas su daržovėmis :)

Begalo džiaugiuosi, kad pagaliau ir į Lietuvą atkeliavo tikros burgeriams skirtos bandelės!

Bandelės hamburgeriams be gliuteno ir be laktozės

Bandelės hamburgeriams be gliuteno ir be laktozės

Ir dabar jau turiu paprastą sprendimą :) Eidama į svečius, kur bus gaminami burgeriai, ar į kavinę, kai noriu jį gauti, visada pasiėmu savo bandelę burgeriui be gliuteno. Ir valgau taip kaip visi!

Labai svarbu restorane paprašyti personalo, kad šildant bandeles pasistengtų išvengti kryžminės taršos. O jeigu nepasitikite restorano virtuve, galite bandelę drąsiai vagyti ir nešildytą. 
Bet kokiu atveju turite pasikalbėti su restorano personalu ir paprašyti jūsų maistą ruošti atsakingai, kad išvengti kryžminės taršos. Bei nepamirškite pasiteirauti dėl mėsos sudėties bei naudojamų padažų.

 

Nuo šiol ir mes galėsime valgyti tikrą, skanų burgerį su tam skirta tikrai skania begliutene bandele! :)O mano dukrėčia paragavusi tokį burgerį sakė: mmmmmm!!!!:D Vaikų juk neapgausi :)

Šiuo metu bandelių galite rasti Assorti parduotuvėje. Tačiau tikiuosi, kad greitu metu pasiūlys ir Rimi.

 

Ksantano derva, Guaro derva ir kiti pagalbininkai gaminant be gliuteno

ksantano guma guaro guma be gliuteno.jpg

Netoleruojantys gliuteno žino, kaip yra sunku iškočioti tešlą iš miltų be gliuteno. Tai padaryti kartais atrodo neįmanoma, nes gliutenas ir yra tai, kas padaro tešlą lengvai minkomą ir purią. Todėl kartais išgirstu pasakymų, kad tam, jog tešlą galėtų iškočioti ar padaryti ją puresnę, šeimininkės įdeda šaukštą - kitą kvietinių miltų. Tai daryti yra griežtai draudžiama laikantis šios dietos. Tai šaukštas deguto medaus statinėje. Juk viename šaukšte kvietinių miltų yra net ~ 625 mg gliuteno. Tam, kad jo netoleruojančiam žmogui organizme kiltų reakcija tereikia ~50 mg, o kitiems ir dar mažiau.

Ir ką gi tuomet daryti, jeigu norime iškočioti tešlą koldūnams ar puresnio keksiuko? Išeitis yra. Į miltų mišinį įdėkite truputį ksantano dervos (angl. Xanthan gum), guaro dervos (angl. Guar gum) ar jų mišinio. Šios dervos yra natūraliai be gliuteno. Puodeliui begliutenių miltų jų reikėtų ne daugiau kaip iki 1/2 arbatinio šaukštelio.
Tai natūralios medžiagos. Pvz., ksantano derva yra natūralus polisacharidas gaunamas fermentuojant gliukozės mikroorganizmų genties Xanthomonas campestris.

Šiomis medžiagomis domisi ir informacija su mumis dalinasi Vilniaus kolegijos maisto technologijos katedros dėstytoja Jurgita Lazdauskienė:

“Pastaruoju metu plačiai naudojami hidrokoloidai kartu su glitimo neturinčiais ryžių, kukurūzų, sojų ir kitais miltais. Daugelis hidrokoloidų, kaip agaras (E406), guaro derva (E412), ksantano derva (E415), karageninas (E407), saldžiųjų ceratonijų derva (E410) yra natūralios kilmės medžiagos, plačiai naudojamos daugelio maisto produktų gamyboje technologinei funkcijai maisto produkte atlikti – tirštinti, stabilizuoti, želatinuoti, taip pat kaip funkcionalūs ingredientai. Karageninas yra gaunamas iš jūros dumblių, priklausančių Rhodophyceae (raudonieji jūros dumbliai) šeimai. Saldžiųjų ceratonijų derva yra gaunama iš ceratonijų (Ceratonia siliqua), guaro guma - iš guaro augalo (Cyamopsis tetragonolobus). Daugelis natūralios kilmės hidrokoloidų leidžiama vartoti maisto produktų gamyboje pagal quantum satis principą, t.y. dedama tiek, kiek reikia technologiniam efektui pasiekti. Ruošiant tešlas iš glitimo neturinčių miltų, hidrokoloidų panaudojimas pakankamai gerai keičia kviečių glitimo baltymus. Jų įvedimas suteikia tešlai viskoelastines savybes, formuoja kepinių be glitimo tūrį. Kepinių be glitimo gamyboje šios medžiagos gali būti naudojamos siekiant sulaikyti drėgmę kepinyje, lėtinti žiedėjimo procesą, pagerinti tešlos savybes, gatavo kepinio tūrį ir kokybę. Siekiant panaudoti hidrokoloidus duonos be glitimo gamyboje, iškyla gatavo kepinio kokybės klausimas. Nėra vieningos nuomonės, kokie hidrokoloidai ir jų kiekiai yra tinkamiausi kepinių be glitimo gamybai, norint suteikti kvietinei tešlai artimas tekstūros savybes, pageidaujamą kepinio tūrį, juslines savybes, tinkamą šviežumo išlaikymą.”

http://masthave.altervista.org
http://smagukepti.lt
https://en.wikipedia.org
http://www.bobsredmill.com
https://en.wikipedia.org
http://www.webmd.com
http://greenexaminingroom.com

Šios vasaros lietuviški ledai be gliuteno!

Labai mėgstu ledus! Ir tokį gražų paskutinį pavasario savaitgalį noriu pasidžiaugti, kad šią vasarą galėsime lepintis net keletu rūšių lietuviškais ledais be gliuteno!

Ledai be gliuteno

Ledai be gliuteno

Pradėsiu nuo savo mėgstamiausių Dione mėtinių su belgišku šokoladu! Jais labai didžiuojuosi ir pasidalinsiu keletu sakinių kodėl: :)

- Tai pirmieji, lietuviški, gaivios mėtos ledai mūsų šalyje. (Gaminami Klaipėdoje)
- Jais mėgaujasi ne tik Lietuvos bet ir Suomijos, Naujosios Kaledonijos gyventojai. Labiausiai mane nustebino ir nudžiugino tai, kad šiais ledais jau 5 metus iš eilės vaišinami prestižinių Singapūro avialinijų keleiviai.
- Ledai, apdovanoti Belgijos ir Kinijos kulinarų už inovatyvią mėtos ir Belgiško šokolado kompoziciją.
Argi neturime kuo didžiuotis?:))

 

Ledai be gliuteno

Ledai be gliuteno

Šie ledai tikrai turės būrius gerbėjų! Vanilinis plombyras su sūdyta karamele ir karamelizuotais lazdyno riešutais Belgiško pieniško šokolado glaiste :)) Skamba karališkai :)

 

Baltosios varnelės  Mango ir obuolių ledai, kurie puikiai tiks vaikams, nes nėra pridėta cukraus :) O be to, kad jie be gliuteno dar ir be laktozės.

Ledai be gliuteno ir be laktozės

Ledai be gliuteno ir be laktozės

- Ledams naudojama mangų piurė atkeliauja iš Kolumbijos, Magdalenos upės slėnio.
- Mangams draugiją palaiko švelniai rūgštūs lietuviški obuoliai.
- Produktai kruopščiai atrenkami iš šalių, kur jiems augti yra palankiausios natūralios sąlygos.
- Šiuose leduose tik 88 kalorijos.
-  2015 m. mango-obuolių ledai gavo "Great Taste" apdovanojimą. „Mes labai dėkingi už nuostabų, patrauklios išvaizdos, su mažiau cukraus vaikams sukurtą ledą, kuris vertas aukščiausių pagyrų ir mūsų rekomendacijų“ – negailėjo pagyrų „Great Taste“ komisijos nariai.
Tai desertai, kurie kuria naują vartojimo kultūrą ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

Ant naujųjų šių ledų pakuočių, rasite ir užrašą “gluten free”.
Galite nustebti, kai prie sudėties rasite užraša apie galimus glitimo pėdsakus. Turėčiau jus nuraminti, kad tai neapsižiūrėjimo klaida ir ją sutvarkyti užtruks laiko: “…kadangi plėvelės užsakoma dideliais kiekiais to greit nepataisysi, todėl ir gali gautis nesusipratimas. “ - sako ledų atstovas.

O štai atsakymas iš gamtintojų technologų patvirtinantis, kad ledai tikrai “gluten free”:

„Alergenų likučių nustatymo tyrimus atliekame jau ne pirmą kartą. Norint dėti ženkliuką be gliuteno alergenų likučiai produkte negali būti daugiau nei 5 ppm. Tai yra labai mažas kiekis, kuris nebesukelia alerginio poveikio. Šie tyrimai ir įrodo, kad nėra kryžminio užteršimo, nes produkte nerandama likučių alergenų. Atsakingai gamybos metu kontroliuojami visi procesai, po kiekvienos gamybos plaunamos linijos, taip pat prieš darbo pradžią plaunamos, siekiant pašalinti visus galimus produktų likučius bei gaminti kokybišką bei saugią produkciją. pvz. Dione salted caramel gamybai naudojamos kitos lėkštelės, nei kad gaminami ledai vafliniuose puodeliuose ar vafliniuose rageliuose“

Gražios ir skanios visiems vasaros!

 

 

 

 

Lauktuvės iš Lietuvos! :)

Ranchers lifalizuoti vaisiai be gliuteno be glitimo.jpg

Šią savaitę turiu svečių iš Lietuvos! O lietuviai yra patys dosniausi žmonės ir atvežė mums glėbį lauktuvių (ir nesvarbu, kad už savaitės pati skrendu į Vilnių! :) )
Negaliu nepasidalinti su jumis šiuo skanėstu, kuris man pasirodė toooks skanus! Negalėjau patikėti, kad jis be cukraus, nors saldus ir pilnas skonio. O svarbiausia be gliuteno! 
Draugė išraiškingai pranešė, kad tai Ranchers liofilizuoti vaisiai!:) Liofilizuoti - tas įdomus žodis man nieko nereiškė, tačiau internete rasti paaiškinimą buvo lengva: liofilizacijos metu išgarinamas vanduo ir paliekamas tik vaisius. Na va :) Pasirodo šis skanus užkandis ar saldumynas gaminamas tik iš gerai prinokusių vaisių ir viskas :) Gardinau jais daug ką, kur norisi natūralaus saldumo: varškę, jogurtą ar tiesiog įsidėdavau į rankinę, kai išvykdavome kur per dieną kaip lengvą užkanduką (laikas būtasis, nes nebeliko nei vieno:)). Ragavau braškes, ananasus ir mano mėgstamiausias yra mango. Grįžusi dar lėksiu pirkti vynuoges, bananus ir obuolius :) Turbūt daugelis jūsų jau išbandėte juos, juk jie ne tik skanūs, bet ir sveiki! :) Tikrai įdomus atradimas.

Kai norisi kažko skanaus :)

Sausainiai schar orangino be gliuteno be glitimo.jpg

Ar kada ragavote šiuos minkšto biskvito ir  džemo saisainius aplietus šokoladu?:) Man jie primena paauglystę. Pamenu, kai mama iš Lenkijos parveždavo sausainius pavadinimu “Delicje” su avietiniu ar apelsininiu džemu.

Niekas nežino kiek jų mudvi su sese esame suvalgiusios! :) 
Kai sužinojau jog netoleruoju gliuteno, daugiau jų skanauti nebegalėjau. Tačiau kartą atradau “Orangino”, kurie yra tokie panašūs į tuos, kuriuos parveždavo mama!:) 
Žinote kaip juos mėgstu valgyti labiausiai?!  Išimtus tiesiai iš šaldytuvo, nes tuomet šokoladas būna traškus ir skanus! :) Jeigu dar neragavote, kitą kartą, kai stovėsite parduotuvėje prie lentynos ir norėsis ko skanaus prie arbatos ar kavos, išbandykite juos! :) Labai smalsu ar jus taip pat jie sužavės?!:)

Gliukozė, dekstrozė, fruktozė

Laikantis dietos be gliuteno iš valgiaraščio turi būti išbraukiami visi produktai turintys kviečių, miežių ar rugių. 
Tačiau, jau žinote, kad yra keletas išimčių, tokių kaip distiliuotas actas bei alkoholis, kurie pagaminti iš grūdų turinčių gliuteno ir dėl distiliavimo proceso, galutiniame rezultate yra laikomi saugūs netoleruojantiems gliuteno. Gliukozė (angl. glucose), dekstrozė (angl. dextrose) bei  fruktozė  (fructose) papildo šį sąrašą.
Paprastai jie gaminami iš vynuogių ar kitų vaisių bei uogų. Tačiau yra ir tokių, kurie pagaminti iš kviečių ar miežių, tačiau ant pakuočių dažnai tai nepažymėta, nes nėra privaloma įvardinti. Daugumai apie tai sužinojus kyla klausimas, ar toks produktas turi gliuteno? Čia galite rasti atliktą tyrimą, kuriame nurodoma, jog tokie produktai netoleruojantiems gliuteno žalos nedaro dėl gamybos procese pašalinamo gliuteno ir juos valgyti yra saugu, net žinant, kad pirminis produktas yra turintis gliuteno.

Gliukozės sirupas JAV dažniau gaminamas iš kukurūzų, o Europoje iš kviečių. Tačiau, kaip rodo atlikti tyrimai dėl to jaudintis nereikėtų. Europos maisto saugos tarnyba ir Suomijos mokslininkai atlikę gliukozės testus, padarė išvadą, kad gliukozės sirupas pagamintas iš grūdų turinčių gliuteno yra saugus laikantis šios dietos. Taip pat atlikti klinikiniai tyrimai parodė, kad po 24 savaičių vartojant tokią gliukozę celiakija sergantiems žmonėms, atlikus plonojo žarnyno biopsiją pakitimų nebuvo rasta. 

Taigi, gliukozė, dekstrozė bei fruktozė pagamintos iš grūdų turinčių gliuteno yra laikomi saugūs ingredientai laikantis dietos be gliuteno, tačiau nedidelė dalis žmonių besilaikančių šios dietos, mano, kad jaučiasi blogai vartodami tokius produktus, todėl kiekvienas turėtų nuspręsti pats dėl jų vartojimo.

https://www.coeliac.org.uk

http://www.efsa.europa.eu

https://www.coeliac.org.uk

http://www.celiac.ca

Sorų kruopos su medumi be gliuteno - sveiki ir lengvi pusryčiai

Sorų kruopos su medumi iš RIMI parduotuvės

Sorų kruopos su medumi iš RIMI parduotuvės

Smagu, kai draugai pamatę parduotuvėje produktą be gliuteno pagalvoja apie mane ir skuba tuo pasidalinti :) Ačiū Aušrai už tai! 

Sorų kruopose gausu nepakeičiamųjų amino rūgščių, geležies ir  įvairių B grupės vitaminų. Jose yra medžiagų, kurios neleidžia organizme kauptis riebalams. 

Jeigu ryte skubate ir neturite laiko išsivirti šių puikių kruopų košės, tuomet šios sorų kruopos su medumi gali būti puiki dienos pradžia! Pagardinkite jomis jogurtą ar tiesiog užpylę pieno skanaukite kaip sausus pusryčius :)

Skanių pusryčių!

“Daumantų” produkcija - be gliuteno (papildyta)

Nuotrauka iš www.daumantai.lt

Nuotrauka iš www.daumantai.lt

Kaip jau pastebėjote, lietuviškų produktų gamintojai dar labai retai aiškiai ant pakuočių pažymi tai, kad  produktas sudėtyje neturi gliuteno. O taip yra dėl, manyčiau, labai suprantamų priežasčių - juk yra manoma, kad netoleruojančių gliuteno yra labai mažai ir rinka tam per siaura. Besikeičiant situacijai, daugėjant netoleruojančių gliuteno, tikėtina, kad gamintojai peržiūrės etikečių žymėjimus ir ateityje pasirinkti produktus bus žymiai lengviau. 

Pagal ES reglamentą Nr. 1169/2011 (žr. nuorodą žemiau) “visas alergiją ar netoleravimą sukeliančias medžiagas ir produktus ar pagalbines perdirbimo medžiagas, ar medžiagas, gautas iš toliau išvardytų medžiagų arba produktų, sukeliančių alergijas ar netoleravimą, naudojamus gaminant ar ruošiant maisto produktą ir išliekančias galutiniame produkte, nors ir pakitusiu pavidalu būtina nurodyti sudedamųjų medžiagų sąraše aiškiai pateikiant alergiją ar netoleravimą sukeliančios medžiagos arba produkto pavadinimą.” 

Daugelyje konservuotų lietuviškų produktų sudėtyje yra rašoma, jog naudojamas “actas” ir nėra įvardijama būtent koks. Pagal aukščiau cituojamą reglamentą, jeigu būtų naudojamas actas turintis alergenų, tokių kaip gliutenas, tai turėtų būti pažymima sudėtyje arba atskiru sakiniu etiketėje. Kai tokio žymėjimo etiketėje nerandama, laikytina, kad naudojamas actas yra saugus netoleruojantiems gliuteno. Be abejo, užklausiau keletos lietuviškų produktų gamintojų apie jų produkcijoje naudojamus ingredientus (ir būtent actą), ar jie saugūs netoleruojantiems gliuteno. Atsakymą gavau tik iš “Daumantų” gamyklos, kuriuo dalinuosi su jumis:
“Noriu Jus patikinti, kad nė vieno mūsų prekės ženklo – „Daumantų“ - produkto sudėtyje nerasite gliuteno.
Savo laiške paminėjote actą. „Daumantų“ pagardų gamintojai savo gaminiuose dažnai naudoja spirito actą. Tai, ką naudojame, visada ir surašome gaminio etiketėje, kad vartotojas tiksliai žinotų koks konkrečiai ingredientas buvo panaudotas. Spirito actas taip pat yra be gliuteno.  Taigi galite ramiai skanauti mūsų produkciją: ir kečupus, ir pomidorų padažus, ir majonezą. Gardinkite troškinius, sriubas, žuvį bei kitus Jums tinkančius ir patinkančius patiekalus. Per 25 –erius veiklos  metus įmonė rinkoje įsitvirtino kaip atsakinga ir skaidri bendrovė, kuri pelnė vartotojų pasitikėjimą.” - rašo Reklamos ir ryšių su visuomene specialistė Jorūnė Liutkienė. 

Spirito actas nors ir pagamintas iš gliuteno turinčių produktų yra laikomas saugus laikantis dietos be gliuteno dėl distiliavimo proceso, kurio metu gliutenas yra pašalinamas. Todėl didžioji dalis netoleruojančių gliuteno sako, kad gali vartoti tokį produktą be jokių negalavimų. Reikia paminėti, kad maža dalis itin jautrių gliutenui žmonių besilaikančių šios dietos vis dėlto praneša, kad blogai jaučiasi vartodami spirito actą. Plačiau apie tai skaitykite čia

http://vmvt.lt/node/912

http://www.daumantai.lt

http://www.cureceliacdisease.org

 

Haagen-Dazs ledai

Ledai be gliuteno be glitimo.jpg


Vieni mano mėgstamiausių ledų, kuriais aš vis pasilepinu yra Haagen-Dazs. Kaip teigiama tinklapyje, jų ledai yra be gliuteno išskyrus tuos, kurie yra su sausainiais, pyragu ar brauniu. Tokių yra mažuma, o didžioji dalis anot gamintojų yra saugūs netoleruojantiems gliuteno: http://www.haagendazs.us

Nors mano mėgstamiausių Mint chip (mėtiniai su šokolado gabaliukais) Lietuvoje nėra, tačiau bent vanilinių ir braškinių, kurių skonis tarsi iš šviežių braškių, turėtumėte rasti didžiosiose Rimi parduotuvėse. Maxima taip pat jais prekiauja ir galite rasti keletą rušių be gliuteno. Atkreipkite dėmesį, kad čia parduodami “vaniliniai ledai su karamelės glaistu ir graikiniais riešutais” bei “vaniliniai ledai braškių sūrio pyrago skonio” turi gliuteno: https://www.barbora.lt, todėl visada papildomai skaitykite sudėtį ant pakuotės.        
Žinau, kad blog’ą skaito ir lietuviai, kurie gyvena UK, o ten galėsite rasti daugybę rūšių:) Čia rasite UK tinklapį, kuriame galite alergenus papildomai pasitikrinti paspaude ant kiekvienos rūšies ledų atskirai: https://haagen-dazs.co.uk
Ši informacija gali būti naudinga ir keliaujant užsienyje, nes rinktis ledus taip pat reikėtų atsargiai :)

http://glutenaway.blogspot.com

 

 

Tirpi kava

Tirpi kava be gliuteno be glitimo Nescafe.jpg

Vis ieškojau skanios tirpios kavos be gliuteno, kuria galėčiau mėgautis rytais ir naudoti kepiniams! :) 
Dažnai tirpi kava turi sudėtyje gliuteno. Nescafe kavos sudėtyje rašoma, kad ji pagaminta tik iš 100% kavos (suprask kavos pupelių). Susisiekus su atstovais buvau patikinta, kad Nescafe tirpi kava, tokia kaip Nescafe classic, Nescafe Gold, Nescafe classic crema yra neturinčios gliuteno. Tiesa, gliuteno pėdsakų jie taip pat nežymi. Visgi, ji nėra pažymėta kaip be gliuteno, manyčiau apsisaugant kryžminės taršos. 
Kadangi sudėtyje nėra gliuteno turinčių produktų ir nežymimi gliuteno pėdsakai, nusprendžiau ją išbandyti :) Geriu Nescafe Gold daugiau kaip mėnuo kiekvieną rytą (baigiu antrą pakuotę) ir jaučiuosi puikiai :) Neturėjau jokių gliuteno poveikio požymių. Tiesa, niekada nerekomenduočiau naudoti produktų nepažymėtų kaip "gluten free" žmonėms sergantiems celiakija ar esantiems labai jautriems gliutenui (kai net nuo mažo trupinio pasijuntama blogai) dėl galbūt galimos kryžminės taršos, nors gliuteno pėdsakai ir nežymimi.
Gal kas turite pastebėjimų naudojant šią ar kitą tirpią kavą, kurios sudėtyje nėra gliuteno, bet nepažymėta kaip “Gluten free”? Pasidalinkite žiniomis, kad mums visiems būtų lengviau pasirinkti :)

Šventinis Panettone be gliuteno

 
Panettone be gliuteno.jpg
 
 
Panettone be gliuteno iš Rimi

Panettone be gliuteno iš Rimi

Per šventes šeima valgė skanutėlę itališką Panettone. Kaip skaniai ji atrodė!!! Ir kaip norėjosi gabalėlio! Vakar labai netikėtai pamačiau RIMI Panettone be gliuteno! Priminė šventes ir šeimą :) Būtinai turėjau paragauti. Tiesą pasakius skonis nėra labai panašus į tikrą įtališką: šis sausokas ir prėskokas. Tačiau džiaugsmo buvo tikrai daug ir per kitas Kalėdas būtinai vėl nusipirksiu tam, kad galėčiau išpakuoti ir skanauti kartu su visa šeima :)