Gliukozė, dekstrozė, fruktozė

Laikantis dietos be gliuteno iš valgiaraščio turi būti išbraukiami visi produktai turintys kviečių, miežių ar rugių. 
Tačiau, jau žinote, kad yra keletas išimčių, tokių kaip distiliuotas actas bei alkoholis, kurie pagaminti iš grūdų turinčių gliuteno ir dėl distiliavimo proceso, galutiniame rezultate yra laikomi saugūs netoleruojantiems gliuteno. Gliukozė (angl. glucose), dekstrozė (angl. dextrose) bei  fruktozė  (fructose) papildo šį sąrašą.
Paprastai jie gaminami iš vynuogių ar kitų vaisių bei uogų. Tačiau yra ir tokių, kurie pagaminti iš kviečių ar miežių, tačiau ant pakuočių dažnai tai nepažymėta, nes nėra privaloma įvardinti. Daugumai apie tai sužinojus kyla klausimas, ar toks produktas turi gliuteno? Čia galite rasti atliktą tyrimą, kuriame nurodoma, jog tokie produktai netoleruojantiems gliuteno žalos nedaro dėl gamybos procese pašalinamo gliuteno ir juos valgyti yra saugu, net žinant, kad pirminis produktas yra turintis gliuteno.

Gliukozės sirupas JAV dažniau gaminamas iš kukurūzų, o Europoje iš kviečių. Tačiau, kaip rodo atlikti tyrimai dėl to jaudintis nereikėtų. Europos maisto saugos tarnyba ir Suomijos mokslininkai atlikę gliukozės testus, padarė išvadą, kad gliukozės sirupas pagamintas iš grūdų turinčių gliuteno yra saugus laikantis šios dietos. Taip pat atlikti klinikiniai tyrimai parodė, kad po 24 savaičių vartojant tokią gliukozę celiakija sergantiems žmonėms, atlikus plonojo žarnyno biopsiją pakitimų nebuvo rasta. 

Taigi, gliukozė, dekstrozė bei fruktozė pagamintos iš grūdų turinčių gliuteno yra laikomi saugūs ingredientai laikantis dietos be gliuteno, tačiau nedidelė dalis žmonių besilaikančių šios dietos, mano, kad jaučiasi blogai vartodami tokius produktus, todėl kiekvienas turėtų nuspręsti pats dėl jų vartojimo.

https://www.coeliac.org.uk

http://www.efsa.europa.eu

https://www.coeliac.org.uk

http://www.celiac.ca