Kas yra gliutenas?

Gliutenas arba glitimas (angliškai „gluten“) – tai apibendrintas baltymų pavadinimas esančių kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Daugelis mūsų net neįtariame, kad esame jautrūs šiems baltymams.
Šios dietos laikytis yra labai svarbu žmonėms netoleruojantiems gliuteno ir sergantiems celiakija. Celiakija – tai lėtinė plonojo žarnyno liga, kai organizmas netoleruoja gliuteno, galinti sukelti autoimuninį virškinamojo trakto, kepenų, odos, burnos gleivinės, smegenų, kaulų ir kitų organų pažeidimą. Gliuteno netoleravimas ar celiakija gali atsirasti bet kokiame amžiuje. Tiek netoleruojant gliuteno, tiek sergant celiakija, gydymo vaistais nėra. Vienintelis sprendimas yra laikytis begliutenės dietos.
Gliutenas yra tarsi klijai, kurie suklijuoja tešla ir padaro ją purią bei elastingą, kurią yra lengva formuoti, minkyti bei kočiuoti.
Užmaišius tešlą iš miltų be gliuteno yra praktiškai neįmanoma jos iškočioti, nes ji byra: yra nesulipusi tapusavyje ir neelastinga. 
Paprastai kalbant, gliutenas yra tarsi klijai, kurie padaro tešlą lengvai minkomą, kočiojamą ir neleidžia jai byrėti.
Glitimas turi du baltymus: gliuteniną ir gliadiną, kurie yra susijungę su krakmolu, kai kurių grūdų endospermose (kviečių, miežių, rugių). Šie baltymai yra netirpūs, todėl gali būti išskiriami išplaunant susijusį krakmolą.
Geriau vieną kartą pamatyti, nei dešimt kartų išgirsti! Todėl būtinai pažiūrėkite šį filmuką, kuris tikrai padės susipažinti su gliutenu iš arčiau ir suprasti kas yra gliutenas ir kaip jis veikia duonos ar pyrago tešlą.


Ar toleruojate gliuteną?

Lietuvoje apie gliuteno netoleravimą žinoma labai nedaug. Daugeliui gydytojų, tai vis dar nauja. Todėl dažnai dėl blogos savijautos ieškome išeities patys.
Mano savijauta stipriai pablogėjo 2007 metais. Ketverius metus gydytojai negalėjo rasti negalavimų priežasties. Ar būčiau įtarus jog netoleruoju gliuteno? Tikrai ne! Net nežinojau kas tai yra. Tai privedė prie kasdieninės blogos nuotaikos ir savijautos. Negalėjau planuoti laiko ne tik savaitei, bet ir sekančiai dienai. Spengimas galvoje, silpnumas, išpūstas pilvas ir spaudimas krūtinėje buvo jau normalu. Man pasisekė patekti pas profesorių, kuris tiesiogine ta žodžio prasme - išgelbėjo mano gyvybę atradęs, kad netoleruoju gliuteno.
Celiakija kartais nepasireiškia jokiais simptomais, darydama didelią žalą orgnizmui. Tačiau gliuteno netoleravimas gali pasireikšti tokiais negalavimais, kurie atrodo visai nesusiję.
Todėl padėkite sau ir perskaitykite, bei pagalvokite, ar jūsų pačių, ar artimojo blogos savijautos priežastis negalėtų būti gliutenas?
Gliuteno netoleravimas gali pasireikšti virškinamojo trakto negalavimais arba ne. Pavyzdžiui, vienam gali skaudėti pilvą ir viduriuoti, o kitas - gali turėti anemiją ir nevaisingumą. Kai kuriems žmonėms gliuteno netoleravimą atranda dar kūdikystėje, o kitiems jau suaugus.
Gliuteno netoleravimo simptomai gali pasireikšti po vieną ar keletas iš karto:
- Dažnas pilvo pūtimas ir skaudėjimas
- Melagingas noras tuštintis
- Lėtinis vidurių užkietėjimas ir/ar atvirkščiai viduriavimas
- Vėmimas
- Refliuksas
- Svorio kritimas
- Blyškios, blogo kvapo išmatos
- Geležies stokos anemija, kai negerėja gydant geležimi
- Nuovargis
- Vaikų žemas ūgis, lėtas augimas
- Sąnarių skausmas
- Kojų ar rankų dilgčiojimas ir tirpimas
- Opos burnoje, pažeista burnos gleivinė
- Odos bėrimas
- Dantų spalvos pakitimas ar dantų emalio pažeidimai
- Neaiškios kilmės nevaisingumas ar pasikartojantys persileidimai
- Kaulų problemos (osteoporozė)
- Plaukų slinkimas
- Galvos skaudėjimas
- Nerimas, depresija
- Periferinė neuropatija
Vaikams dažniausiai pasireiškia klasikiniai simptomai tokie kaip lėtas augimas, pilvo pūtimas ir skaudėjimas, viduriavimas ir/ar vidurių užkietėjimas, nuovargis ir dirglumas.
Kai tuo tarpu suaugusiems dažnai pasireiškia anemija, kuri gydoma geležimi neduoda rezultatų, taip pat dažnas, lėtinis galvos skausmas ir nuovargis, bei osteoporozė.


Kaip diagnozuoti?

Sakoma, kad JAV 1 iš 100 žmonių serga celiakija. Kokia statistika Lietuvoje, tiksliai nėra žinoma, nes daugelis sergančiųjų to net nežino, dėl simptomų, kurie dažnai atrodo niekaip nesusiję.
Celiakijai nustatyti paprastai atkiekami tokie tyrimai:
- Kraujo tyrimai antikūniams nustatyti.
- Jeigu gydytojas mato poreikį, atliekama plonojo žarnyno biopsija (tyrimas daromas su narkoze).
Jeigu jums nėra celiakijos, ekspertai rekomenduoja išbandyti dietą be gliuteno, nes gali būti, kad jūs turite ne celiakinį jautrumą gliutenui, kitaip sakant netoleruojate gliuteno.
Nuo ko pradėti? 2-3 savaites rekomenduojama laikytis dietos be gliuteno. Per tiek laiko turėtumėte pasijusti ženkliai geriau. Kamavę negalavimai turėtų žymiai palengvėti ar išnykti visiškai. Kai kuriems žmonėms reikia daugiau laiko, kad organizmas išsivalytų nuo gliuteno. Jeigu jums pagerėjo savijauta, vadinasi netoleruojate gliuteno ir šios dietos reikės laikytis visą laiką, kadangi vaistų gydymui nėra.
Kodėl turėtumėte atlikti tyrimus dėl celiakijos ir tik vėliau išbandyti dietą be gliuteno? Ogi todėl, kad pradėjus laikytis dietos, jūsų organizmo būklė pagerės ir atlikus tyrimus, vėliau gydytojai negalės matyti celiakijos požymių. Tam, kad galėtų jus ištirti ar sergate celiakija, turėsite vėl pradėti valgyti maistą, turintį gliuteno. Kažin ar tam ryšitės po to, kai pasijusite gerai.
Bet kokiu atveju, celiakijos ir gliuteno netoleravimo diagnostikos klausimu, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Daugiau informacijos rasite čia:

https://celiac.org/

http://www.cureceliacdisease.org/

http://www.cureceliacdisease.org/

http://www.vlmedicina.lt/