Visa tiesa apie soją

Kaskart valgant soją ar pamačius produkto sudėtyje užrašą “soja” - įsijungia saugiklis: ar tikrai galiu ją valgyti? Pati soja yra be gliuteno. Tačiau kaip ir avižos, dažnai ji auginama toje pačioje žemėje kur augo kviečiai, miežiai ar rugiai, vežama tuo pačiu transportu ir sandėliuojama kartu su gliuteno turinčiais grūdais. Čia kyla rizika dėl kryžminės taršos. Todėl rekomenduojama valgyti sojos produktus paženklintus be gliuteno.
Sojos padažas taip pat neturėtų gliuteno, jeigu į jį gaminant nebūtų dedami kviečiai. Todėl rinkitės tik tokį, kuris pažymėtas jog neturi gliuteno. Restoranuose dažnai naudojamas sojos padažas įvairiuose patiekaluose, todėl būtinai pasiteiraukite ar jų naudojama soja pažymėta kaip neturinti gliuteno.
Taigi, pati soja yra be gliuteno, tačiau rekomenduotina visada rinktis tokią, kuri pažymėta kaip neturinti gliuteno, vengiant kryžminės taršos. 
Skaitant etiketes, abejonių gali sukelti sudedamoji dalis pavadinta “sojų lecitinas” - tai stabilizatorius, kuris yra be gliuteno.

http://www.soya.be

http://www.celiac.com

http://celiacdisease.about.com

 

Sunday brunch! Arba vėlyvieji pusryčiai su Mimosa

Mimosa be gliuteno/be glitimo.

Argi ne puiki mintis! Šokame į kelnes ir lekiame šiltų pusryčių su gaivinančia Mimosa! 
Tai gėrimas subalansuotas mums - besilaikantiems dietos be gliuteno! Visada sveikos šviežių apelsinų sultys ir šampanas (arba putojantis vynas), kurie natūraliai be gliuteno! Nuostabu!

Skanių vėlyvųjų pusryčių ir gražaus savaitgalio!

Majonezas “Vilnius”

Photo by Gabrielius Stanevičius. Majonezas be gliuteno/be glitimo.

Photo by Gabrielius Stanevičius. Majonezas be gliuteno/be glitimo.

Žinote ko čia džiūgauju?! Ogi gavau gerą žinią! Pasirodo, kad mano pats skaniausias majonezas “Vilnius” yra be gliuteno! Ir balta mišrainė pati tikriausia tik su juo! :)
Gavau patvirtinimą iš “Vilniaus majonezo gamyklos” jog jų produkcijoje nenaudojamos žaliavos turinčios gliuteno. Vadinasi tiek majonezai, tiek pomidorų padažai ir kiti produktai, pagaminti šioje gamykloje, yra be gliuteno.

Jeigu esate itin jautrus šiam alergenui, turėtumėte įsitikinti, kad spirito actas jums yra tinkamas. Plačiau apie tai skaitykite čia.

 

Avižos

Avižos be gliuteno/be glitimo.

Pradėjus laikytis begliutenės dietos, mane gydantis profesorius, avižas priskyrė prie kviečių, rugių ir miežių, kurių turėjau atsisakyti. Tačiau, keliolikos metų mokslininkų atliktų tyrimų metu, buvo išsiaiškinta, kad avižos yra natūraliai be gliuteno ir yra saugios didžiajai daliai sergančiųjų celiakija ir netoleruojančiųjų gliuteno. Būtina paminėti, kad vis dėlto yra labai nedidelė dalis žmonių sergančiųjų celiakija bei netoleruojančiųjų gliuteno, kurie visiškai negali valgyti avižų. Jeigu nusprendėte jas išbandyti, darykite tai labai mažais kiekiais ir stebėkite kaip avižos jus veikia.
Dažnai tas pats ūkis augina avižas, kviečius, rugius ir miežius. Vadinasi, visi šie grūdai greičiausiai yra vežami tuo pačiu transportu, malami tuose pačiuose įrenginiuose, bei sandėliuojami tame pačiame sandėlyje. Paprastai ūkininkai neplauna transporto ar malimo įrenginių tarp skirtingų grūdų transportavimo, malimo ar sandėliavimo. Tokiu atveju avižos nebegali būti laikomos be gliuteno dėl kryžminės taršos.
Taip pat patartina vengti ar atidžiai skaityti sudėtį greitai paruošiamų bei su įvairiais priedais avižų košių, jeigu jos nepažymėtos ženklinimu “Be glitimo”.
Laikantis dietos be gliuteno  rekomenduotina vartoti natūralias avižas, pažymėtas, jog produkte nėra gliuteno.
Daugiau informacijos galite rasti čia:

http://www.cureceliacdisease.org/

https://www.coeliac.org.uk/

http://www.hc-sc.gc.ca/

Produktų be gliuteno/be glitimo žymėjimas

Sausainiai be gliuteno/be glitimo.

Amerikoje gliuteno netoleravimo problema yra plačiai žinoma. Todėl parduotuvių lentynos nukrautos produktais be gliuteno. Tikras rojus man! smile emoticon Populiariausias užrašas žymintis, kad produkte nėra gliuteno yra GLUTEN FREE. Lietuvoje: BE GLITIMO ar BE GLIUTENO.
Tačiau būtina paminėti ir kitus žymėjimus ant produktų pakuočių reiškiančius, kad produkte gliutenas neviršyja saugaus 20 ppm (20 dalelių milijone) kiekio:
- BE GLIUTENO
- BE GLITIMO
- GLUTEN FREE
- WITHOUT GLUTEN
- FREE OF GLUTEN
- NO GLUTEN
- SIN GLUTEN
- GLUTENFREIE

-SANS GLUTEN
GF - (angl. “gluten free” sutrumpinimas) tokį žymėjimą dažniausiai rasite užsienio restoranų meniu, šalia patiekalų be gliuteno ir ant produktų pakuočių.
Jeigu ant produkto pakuotės žymima, jog nėra kviečių (perbraukta kviečio varpa ir parašyta be kviečių), tai nereiškia, kad produktas be gliuteno!

Nutella'i TAIP!

Nutella be gliuteno/be glitimo.

Kaip ten sakoma: nuo žioplumo vaistų nėra… Tiesa! Aš šitiek metų buvau įsitikinusi, kad NUTELLA turi gliuteno. Pasirodo - NETIESA! Būtumėte matę mano plačią šypseną, kai vienoje Los Andželo parduotuvėje prie Nutella’os pamačiau užrašą “GLUTEN FREE”.  Nutella yra be gliuteno ir galime ją skanauti kiek tik širdis geidžia!

Lietuvoje parduodama Nutella yra gaminama Lenkijoje, todėl susiekiau su gamintojais ir gavau patvirtinimą:

"Dear Madam,
 
Thank you for contacting us. In response to your question we can confirm that Nutella that is purchased in Lithuania is gluten free.
 
Best regards,
 
Aleksandra Mantorska
Serwis Konsumencki
Ferrero Polska Commercial Sp. z o.o."

Skanių pusryčių!

Pusryčiams - košė!

Košė be gliuteno/be glitimo.

Turiu nuostabią draugę, kuriai tiesiog būtina išbandyti dietą be gliuteno dėl besikartojančių galvos skausmų ir geležies trūkumo anemijos. Žinau kaip sudėtinga atsisakyti kvapnios bandelės pusryčiams! Tačiau gera savijauta svarbiau už viską. Ir ji sutiko! - su sąlyga, kad sudarysiu košių be gliuteno sąrašą. Skanaus!
Tinkamos košės laikantis begliutenės dietos:
- Ryžių
- Grikių
- Sorų
- Kukurūzų
- Bolivinės balandos (Quinoa)
- Avižų (rekomenduojama rinktis su žymėjimu "be glitimo" (angl.gluten free) dėl galimos kryžminės taršos)
- Žirnių 
- Lęšių
Šioms košėms sakome griežtą NE:
- Manų
- Perlinių kruopų
- Miežių
- Kuskuso
- Bulgur