SRIUBA be gliuteno restorane - ar tokia gali būti?!

Apie visiškai saugų maistą be gliuteno Lietuvos restoranuose kalbėti apskritai sudėtinga dėl galimos kryžminės taršos. 

Hoyabird8 at English Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Hoyabird8 at English Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Dažniausiai pasakius apie gliuteno netoleravimą, geriausiu atveju išgirsti klausimą - tai čia miltai?! Na negalėčiau pasakyti taip apibendrintai, kad čia miltai: juk grikių, ryžių, migdolų ir daugybė kitų miltų yra be gliuteno. Na, bet suprask, klausimas būna, ar tai kvietiniai miltai? 

Šioks toks supratimas jau atsirado. Pastaruoju metu vis rečiau pasipiktinusi padavėja išrėžia, kad pas juos gliuteno niekur nėra! :) O aš galėčiau pasakyti, kad dažniausiai pas juos gliutenas yra beveik visur. 

Kai pradėjau laikytis šios dietos, kažkodėl man atrodė, kad valgyti restorane sriubą yra saugiausia. Kokia buvau naivi! Dabar, kai restoranuose turime galimybę gauti patiekalo sudėtį, dažniausiai suprantu, kad negaliu valgyti jokios sriubos… na nebent šaltibarščius.

Tuoj paaiškinsiu kodėl. Didžiojoje daugumoje sriubų yra dedami įvairūs sultinių kubeliai ir kiti priedai skoniui sustiprinti, kuriuose yra gliuteno. Apie tai dažnai nežino ir net nepagalvoja restorano personalas (visgi, juk tai ne miltai!:) ). Kitas pavojus yra į sriubą dedamos įvairios kruopos, kurių pavadinimų kartais negali įvardinti net padavėjos. Na, o jeigu sriuba yra siūloma vištienos su ryžiais, burokėlių ar kopūstų - nenustebkite, kaip nustebau aš sužinojusi, kad net į tokią būna įberiama kvietinių miltų. Kodėl? - nežinau, galbūt, kad būtų sočiau ar tirščiau? Jau nekalbu apie sultinius su makaroniukais ar koldūniukais - jiems griežtas ne - net jeigu sugalvotumėte išrinkti koldūniukus ir jų nevalgyti. :)

Taigi, kas belieka? Vienintelė sriuba restorane (atmetus retas išimtis), kuri galėtų būti be gliuteno yra šaltibarščiai. Ir visgi, būkite atsargūs bei dėl visa ko, išsiklausinėkite net ir jų sudėtį. Jeigu naudojami marinuoti burokėliai, pasiteiraukite, koks actas yra sudėtyje. Beje, nepamirškite, kad galima kryžminė tarša apkepintose bulvėse, kurios patiekiamos prie sriubos. Nežinia kas buvo kepta toje pačioje keptuvėje prieš tai, todėl visada stengiuosi rinktis virtas bulves arba bulvių košę, jeigu ji pagaminta vietinėje virtuvėje, o ne iš pakelių ir nepatirštinta kvietiniais miltais. Be to, neapsirikite, jeigu sultinio kubelis yra ekologiškas, nereiškia, kad be gliuteno.

 

 

 

Jeigu vaikas netoleruoja gliuteno

Vaikas netoleruoja gliuteno.jpg

Yra daugybė istorijų, kai tėvai sužino, jog jų keliametis vaikas negali toleruoti gliuteno, ir tai juos labai išgąsdina. Dieta be gliuteno gali pasirodyti tikrai sudėtinga, tačiau sveikata yra svarbesnė. Lėtas augimas, pilvo pūtimai, vėmimas, viduriavimas bei vidurių užkietėjimas, geležies trūkumas, pažeista dantų emalė, besikeičianti nuotaika - tai tik keletas simptomų, galinčių signalizuoti apie tai, kad vaikas gali netoleruoti gliuteno. Kaip žinoma, gydymo nėra. Vienintelė išeitis - laikytis dietos be gliuteno. Sveikata jau per keletą savaičių turėtų žymiai pagerėti.
 
Tėvams būtina pasikalbėti apie gliuteną ir vaiko dietą su artimiausiais žmonėmis. Tai reikėtų aptarti su mokyklos sesele, mokytojais, treneriais, vaiko draugais ir jų tėvais, kad būtų kuo labiau apsaugotas ir suprastas. Apie tai informuoti svarbu ne tik norint vaiką apsaugoti nuo siūlomo maisto su gliutenu, bet ir siekiant išvengti patyčių, jog jis negali valgyti to paties, ką visi.
 
Dažnai vaikų vakarėliuose būna užsakomi valgiai, turintys gliuteno, pavyzdžiui, pica. Lietuvoje tikrai sudėtinga gauti picą be gliuteno, todėl suaugęs, organizuodamas tokį vakarėlį, turėtų pagalvoti apie vaiką, negalintį jos valgyti. Rekomenduočiau tėvams patiems iškepti picą be gliuteno ar pagaminti karštų sumuštinių su begliutene duona tam, kad vaikas nesijaustų išskirtas iš kitų. Būtų smagu, jeigu maisto be gliuteno paragautų ir kiti vakarėlio dalyviai, taip parodydami, kad nieko baisaus netoleruoti gliuteno ir būti kitokiam. Visi yra skirtingi dėl įvairiausių priežasčių.
 
Pasitarkite su gydytoju
 
Gydytojas John Snyder (Children’s National Medical Center) sako, kad tėvai būtinai turi pasikonsultuoti su gydytoju prieš pakeisdami vaiko maitinimąsi ir sudaryti tinkamą valgiaraštį, jog vaikas gautų pakankamai reikalingų maisto medžiagų. Neskubėkite pakeisti maisto begliuteniais pakaitalais (makaronais, duona ir pan be gliuteno), geriau būtų, kad vaikas priprastų valgyti daugiau vaisių, daržovių, mėsos, riešutų, bei kruopų natūraliai esančių be gliuteno.
Yra daugybė priežasčių, dėl kurių tėvai nusprendžia vaikui išbandyti dietą be gliuteno, t.y. egzema, nuotaikų kaita, autizmas. Tačiau jeigu įtariate, kad vaikas gali sirgti celiakija ar netoleruoti gliuteno, prieš laikantis dietos būtinai apsilankykite pas gydytoją ir atlikite tyrimus. Tyrimai bus teisingi tuo atveju, jeigu vaikas valgys kaip įprastai, nes, pradėjus laikytis dietos be gliuteno, tyrimų rezultatai gali būti netikslūs.
 
Darykite tai kartu - visa šeima
 
Sužinoję, kad jūsų keliametis vaikas netoleruoja gliuteno,
palaikykite jį su visa šeima, valgydami maistą be gliuteno bent keletą pirmųjų mėnesių. Juk jūs nenorite, kad vaikas galvotų, jog su juo kažkas negerai? Pažįstu ne vieną šeimą, kuri siekdama palaikyti gliuteno netoleruojančius artimuosius, namuose nevalgo maisto su gliutenu, o tai daro tik lankydamiesi svečiuose ar kavinėje.
 
Maistas be gliuteno
 
Tai, kad kavinėje sakoma, jog tam tikras patiekas be gliuteno, ne visada gali būti tiesa. Nepabijokite klausti, iš kokių produktų jis pagamintas, kur buvo saugomas ir kur keptas, virtas. Tai, kad vaikų mėgstamos gruzdintos bulvytės yra pagamintos tik iš bulvės, ne visada reiškia, kad iškeptos vis dar bus be gliuteno. Jeigu jos bus kepamos tame pačiame aliejuje, kur buvo kepta vištiena ar svogūnai, apvolioti džiūvėsėliuose, bulvytes gali padaryti nebesaugias valgymui besilaikant šios dietos.
Kasdien gamintis šviežių patiekalų be gliuteno būtų tikrai sudėtinga, todėl galite drąsiai pasidaryti pusgaminų ir juos užsišaldyti šaldiklyje. Turėkite sausainių ar keksiukų šaldiklyje tam, kad bet kada galėtų jūsų vaikas skanauti. Lietuvoje tikrai sudėtinga rasti skanios duonos be gliuteno, todėl man draugai dažnai jos parveža iš užsienio. Be abejo, duonos galiojimo laikas trumpas, todėl dalį jos galima dėti į šaldiklį, kad galėtumėte skanauti tik panorėję.
Vaikui susiruošus į vakarėlį ar svečius, visada pasirūpinkite, kad su savimi turėtų sausainių ar kito deserto be gliuteno.
 
Bendra klasė

Pasidomėkite, galbūt mokykloje yra daugiau bendraamžių, kurie netoleruoja gliuteno, ir mokyklos vadovybė sutiktų tokius vaikus priimti į vieną klasę. Tikėtina, kad vaikams būtų lengviau pasirinkti maistą kasdien ir vakarėlių metu, kad jie jaustųsi saugesni ir taip vienas kitą palaikytų.

Mamytės turbūt turėtų ir daugiau patarimų, kurie būtų naudingi naujai pradėjusiems laikytis šios dietos. Būtų smagu, jeigu pasidalintumėte žiniomis :)

Rūpinkimės vaikų sveikata ir gera savijauta kasdien!

http://www.cureceliacdisease.org

http://www.cureceliacdisease.org

http://endemik.lt

 

Gyvybę gelbėjanti programėlė kelionei

Programele be gliuteno.jpg

Kadangi rytoj ruošiuosi į kelionę, prisiminiau programėlę, kuri ne kartą man gelbėjo gyvybę! Rimtai! Įsivaizduokite save Kinijoje restorane bandančius paaiškinti, kad netoleruojate gliuteno! Bent manęs niekas nesuprato kol neparodžiau savo telefone mandarinų kalba parašyto teksto apie mano alergiją gliutenui. Išbandykite, tikrai patogu! Pasirenkate kalbą, kuria norite, kad tekstas apie tai būtų rodomas ir nereikia sukti galvos! Paprasta ir jums, ir restorano personalui :)

Programėlė nemokama. Galite rasti “App store” paieškoje suvedę: Gluten free cards

Kad virtuvė nebūtų nuodinga!

Duona be gliuteno. Virtuvė be gliuteno/be glitimo.

Pradėjus laikytis dietos be gliuteno turite ne tik gerai išvalyti virtuvę, nes miltai lengvai pernešami oru, bet ir paruošti ją taip, kad būtų saugu gaminti.
Štai sąrašas daiktų, kuriuos turite pakeisti naujais tam, kad nejaustumėte nesibaigiančio gliuteno veikimo ir padėtumėte sau sveikti.

 1. Skrudintuvas. Būtina įsigyti naują skrudintuvą, kurį naudosite griežtai tik duonai be gliuteno. Kai kurie draugai netoleruojantys gliuteno, skrudintuvą laiko spintelėje arba toliau nuo to, kuriuo skrudinama duona turinti gliuteno.
2. Neprilimpanti keptuvė (tefloninė). Tokią keptuvę rekomenduojama turėti skirtą tik maistui be gliuteno, nes jai susibraižius į tarpelius patenka gliutenas, kurį išplauti labai sudėtinga. Jeigu naudojatės keptuvėmis iš ketaus, prie jų taip pat prilimpa gliutenas ir tam, kad naudoti ją maistui be gliuteno reikėtų labai gerai iškaitinti 480 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Argi nebūtų saugiau ir paprasčiau turėti savo keptuvę tik maistui be gliuteno?
3. Mediniai virtuvės įrankiai taip pat turi būti pakeisti naujais, nes natūraliai medis turi mažų griovelių į kuriuos patenka gliutenas. Taigi, turėtumėte pakeisti naujais: medinius kočėlus, šaukštus, lopetėles vartymui, lenteles pjaustymui įskaitant tą, kuri skirta pjaustyti mėsai, jeigu buvo ant jos marinuota (marinatas gali turėti gliuteno) mėsa.
4. Kiaurasamtis. Jeigu jis buvo naudojamas pavyzdžiui makaronams nusunkti, gliutenas įstringa mažose jo skilutėse ir jį išplauti net indaplovėje yra begalo sudėtinga.
5. Sietelis miltams. Dėl mažų skylučių, tiesiog neįmanoma išplauti sietelio taip gerai, kad jis būtų saugus naudoti po to kai buvo sijojami miltai turintys gliuteno.
6. Jeigu naudojate metalinę mentelę maisto vartymui, turėtumėte ją tiesiog labai kruopščiai nuplauti po to, kai naudojote maistui turinčiam gliuteno. Tačiau plastmasines ir nailonines menteles turėtumėte įsigyti ir naudoti atskirai, tik maistui be gliuteno gaminimui.

Turiu draugų, kurie ypatingai jautrūs gliutenui ir nuo mažiausios dalelės pasijaučia blogai. Jų virtuvėje visiškai nėra gliuteno turinčių produktų. Šeimos nariai draugiškai palaiko ir namuose valgo tik maistą be gliuteno.

Bučiniai

 
Bučinys be gliuteno/be glitimo.
 

Vakar turėjau labai įdomų pokalbį, čia Los Andžele, su gliuteno netoleruojančiu pažįstamu, vardu Tomas.
Tomo draugė gali valgyti viską kas turi gliuteno. Tačiau to nedaro. Žinote kodėl?! - pasirodo, jeigu draugė gėrė kviečių alų ir jiedu pasibučiavo - Tomui pasireiškia visi negalavimai, tarsi jis būtų valgęs gliuteno.
Lūpdažis - o prie ko čia Tomas ir lūpų dažai?! - Pasirodo, jeigu Tomo draugė pasidažo lūpdažiu turinčiu gliuteno ir jie pasibučiuoja, ateinančias savaites jos mylimasis jaučiasi blogai.
Turbūt supratote, jog ir moterys netoleruojančios gliuteno turėtų lūpas dažyti tik dažais be gliuteno.
Ar pagalvojote apie tai, kad gliuteno netoleruojančių žmonių artimieji yra taip pat savotiškai įtraukiami į šią dietą ir turėtų laikytis tam tikrų taisyklių, kad neapnuodytų to, kuris jiems svarbus.