Šokoladas - ar jis be gliuteno?

Sokoladas be gliuteno.jpg

Šokoladas yra gaminamas iš kakavos pupelių, kurios natūraliai yra be gliuteno. Grynas, nesaldintas šokoladas, pagamintas iš pakepintų kakavos pupelių, būtų be gliuteno. Tačiau tokio greičiausiai nevalgytumėte taip skaniai kaip įprastai.

Tam, kad pagaminti skanų, saldų šokoladą, kokį mes įpratę smalyžiauti, gamintojai deda kakavos pupelių masę, kakavos sviestą (riebalai iš kakavos pupelių) ir cukrų. Aukštos kokybės pieniškame šokolade prie viso to yra dedama pieno miltelių. Puiku! Gliuteno kaip ir nerasta.

Kviečių glitimo pėdsakai

Kviečių glitimo pėdsakai

Gali būti kviečių

Gali būti kviečių

Tačiau rizika yra. Turbūt pastebėjote ant šokoladų pakuočių, kur rašoma sudėtis dažnai randamas užrašas “Gali būti kviečių pėdsakų”. Kaip gliutenas patenka į šokoladą? Tai gali įvykti jau pirmuosiuose žingsniuose, kai kakavos pupelės patenka į gamyklą, nes gali įvykti kryžminė tarša jeigu pupelės apdorojamos ta pačia įranga ar saugomos toje pačioje patalpoje kaip ir gliuteno turintys grūdai. Kita rizika atsiranda, kai toje pačioje gamykloje yra gaminami saldainiai, šokoladai, sausainiai ir kiti produktai turintys gliuteno. Tokiu atveju kryžminės taršos tikimybė gana didelė. Tokiu atveju, gamintojai ant pakuočių pažymi galimus alergenus, kaip pavyzdžiui: galimi kviečių, riešutų ir pan pėdsakai.

Nepamirškite, jeigu perkate šokoladą ar saldainius sudėtyje turinčius vafliukų, sausainių ir kitų priedų, kviečių kaip pėdsakų žymima nebus, nes tokiu atveju jau aišku, kad sudėtyje yra ne pėdsakai, o gliuteno turintis produktas, kuris paprastai sudėties tekste turėtų būti parašytas paryškintu, pakreiptu ar kitokiu išsiskiriančiu tekstu.

Dar sudėtingiau yra nusipirkti lietuviškų saldainių be gliuteno. Daugumoje jis yra randamas sudėtyje. Renkantis šokoladinius sadainius, turėtumėte būti itin atidūs. Net tokie atrodytų "nekalti" mano buvę mėgstami saldainiai "Raudonoji aguona”, “Miglė”, “Pupa”, “Kregždutė”, sudėtyje turi kviečių. Be abejo, saldainiai "Fortūna", "Meška šiaurėje", "Nomeda" ar "Ananasinis" turintys vaflį sudėtyje, taip pat yra netinkami laikantis dietos be gliuteno. Nors rasite ir tokių, kurių sudėtyje nėra gliuteno turinčių produktų, visada pagalvokite apie tai, kad jie  greičiausiai gaminami toje pačioje patalpoje kaip ir gliuteno turintys saldainiai ir tokiu atveju galima kryžminė tarša. Kaip žinoma vieni yra labiau jautrūs gliutenui, kiti mažiau. Todėl kai kurie galbūt gali toleruoti labai mažus gliuteno kiekius ir nuo suvalgyto saldainio gali nieko ir nepajusti. Kai tuo tarpu kiti yra jautrūs net mažam trupinėliui ir nieku gyvu nerizikuotų valgyti saldainio su galimais gliuteno pėdsakais.

Todėl visada atidžiai skaitykite etiketes nuo pradžios iki galo, kai perkate savo mėgstamą šokoladą ar saldainį.

Čia rasite šokoladų ir saldainių pavadinimus, kurie Amerikoje skirstomi į turinčius ir neturinčius gliuteno. Šis sąrašas gali padėti renkantis saldumynus, tačiau nepamirškite, kad Europoje gaminti net to paties gamintojo saldainiai gali šiek tiek skirtis sudėtimi, todėl visada įsitikinkite, kad jie saugūs laikantis dietos be gliuteno:

http://celiacdisease.about.com