Speltos duona

Speltos duona be gliuteno, be glitimo.jpg

Užsukusi į parduotuvę, kepyklėlę ar mugę kur prekiaujama duona, visada paklausiu, ar turi duonos be gliuteno. Kodėl gi ne? Juk kasdien atsiranda lentynose vis ko nors naujo! Vienoje Vilniaus kepyklėlėje, smalsumo vedama paklausiau, gal būt turi duonos be gliuteno? - negalėjau patikėti, kai išgirdau atsakymą: “Taip! Turime duonos be gliuteno, iškeptos su spelta.” Tiesą pasakius tuomet dar nežinojau, kas yra spelta, todėl buvau linkusi patikėti užtikrinta pardavėja labiau nei savo nežinojimu. Be abejo, nusipirkau paragauti. Skubėjau į svečius ir neturėjau laiko ieškoti google informacijos apie tai. O be to, negi kepyklėlėje, kur žino kas yra gliutenas, parduotų duoną jo turinčią, kaip saugią? - buvau tikra, kad ne. Svečiuose atsiriekiau riekelę ir suvalgiau. Duona buvo pasakiško skonio! Pasidžiaugiau su kitais svečiais, kad pagaliau galėsiu ir aš valgyti tikrai skanią duoną. 
Džiaugsmas truko ne ilgai: išpūtė pilvą, išbėrė, pasijutau lyg gavusi nedidelią dozę gliuteno.  Nors simptomai buvo ir nestiprūs (toli gražu iki tų, kurie pasireiškia suvalgius kvietinės duonos), tačiau kitą kartą nebesinorėjo blogų pojūčių. Supratau, kad ir ką kas sakytų, privalau visada informaciją tikrinti pati!
Taigi, pasidomėjusi sužinojau, kad spelta yra kaip ir kviečiai Triticum genties grūdas, kuris turi gliuteno. FDA (U.S. Food and Drug Administration) speltos miltus nurodo žymėti kaip turinčius kviečių. Yra manoma, kad speltoje esantis glitimas sukelia mažiau alergijų nei kviečiai jo netoleruojantiems. Todėl manoma, kad kai kurie žmonės (netoleruojantys gliuteno) gali valgyti speltą ir nepasijusti blogai, tačiau ar nėra blogai veikiami organai tiksliai nežinoma. Pažįstu gliuteno netoleruojančių žmonių, kurie speltos turinčių gaminių nei už ką nesideda į burną.

Speltos duonos, kaip duonos be gliuteno man buvo siūloma ne kartą mugėse bei turgeliuose. Visada paklauskite iš ko duona pagaminta ir įsitikinkite ar tikrai išvengta kryžminės taršos (greičiausiai kiti kviečių turintys gaminiai buvo kepami toje pačioje patalpoje, naudojami tie patys indai ir pan.), o tada patys nuspręskite ar ji tinkama jūsų dietai be gliuteno.

Pasidalinkite savo patyrimais. Ar jums kada siūlė speltos duonos, kaip duonos be gliuteno? Ar ragavote? Kaip jautėtės?

http://celiacdisease.about.com

http://www.fda.gov