Europos celiakijos asociacijų vadovų susitikimas

 
AOECS  (Europos celiakijos asociacijų organizacija)organizuojamame metiniame susitikime Berlyne

AOECS (Europos celiakijos asociacijų organizacija)organizuojamame metiniame susitikime Berlyne

 

Šiandien turėjau labai įdomią dieną Berlyne, kur susitikau su Bulgarijos, Vokietijos, Vengrijos, Rusijos, Baltarusijos ir Kipro celiakijos asociacijų vadovais. Nors šiemet mūsų susirinko mažiau nei praeitais metais, tačiau diskusijos virė intensyviai. Aptarėme problemas su kuriomis susiduria skirtingų šalių asociacijos, gyvenimo be gliuteno situaciją (produktų pasiekiamumą, restoranų personalo žinias bei supratingumą, asociacijų aktyvumą, celiakijos diagnostiką, naujai įsteigtų asociacijų iššūkius bei kaip turėtų būti vykdoma tokia veikla ir t.t. 

Rusijoje yra keletas asociacijų, tačiau aktyviausia ir daugiausiai turinti mokančių nario mokestį narių yra Sankt Peterburgo (apie 330 narių, o apskritai užsiregistravusių daugiau nei 2000), kurios atstovė bei įkūrėja dalyvavo susitikime.  Kaip ji teigia, šis miestas bene geriausiai visoje Rusijoje yra išsivystęs kalbant apie celiakiją. Jie turi didžiulį GF produktų pasirinkimą, puikių restoranų ir diagnostika besidominčių gydytojų. 

Kipras turi daugiau nei 200 asociacijos narių taip pat ir anot atstovo, restoranai yra tikrai pažengę savo personalo žiniomis bei turi gana nemažą GF patiekalų pasiūlą. Teigia, kad tai gera vieta atostogauti netoleruojantiems gliuteno.

Labiausiai nustebino tai, kad anot Baltarusijos atstovės, šioje šalyje dar nėra įsteigtos nei vienos celiakijos asociacijos ir ji planuoja tai padaryti pirma. Produktų pasiūla begalo maža ir skurdi, todėl jų važiuoja pirkti į Lietuvą.

Kiekviena patirtis ir žinios labai įdomios ir tuo pačiu begalo panašios. Visi sėdime toje pačioje valtyje: finansavimo trūkumas, palaikymo valstybiniu mąstu stoka, diagnostikos problematika ypač tai, kaip ji yra ištempta laike. 

Kipro asociacijos atstovas iškėlė klausimą kitų šalių asociacijoms, ar celiakija sergantis žmogus gali tarnauti kariuomenėje, ar dirbti policijoje. Pasirodo pas juos su diagnozuota šia liga yra atleidžiama nuo tarnybos, nes nėra galimybės pasirūpinti tinkama tokio žmogaus mityba. Ta pati situacija ir norintiems dirbti policijoje, nes įvairiuose renginiuose būna centralizuotas maitinimas. Negalėjau atsakyti kaip yra Lietuvoje, tačiau būtinai pasidomėsiu esama situacija.

Dalinuosi šios dienos akimirkomis ir nekantriai laukiu rytojaus, kuomet aplankysiu GF produktų parodą!

susitikimas berlyne be gliuteno.jpg
celiakijos asociaciju susitikimas.jpg
posedis berlyne be glitimo.jpg
celiakija gliutenas posedis.jpg
celiakija suvaziavimas celiakijos asociacija.jpg
celiakijos asociacija Kristina Pozingyte.jpg
knyga gliutenas asociacija.jpg