Celiakijos diagnostika

Photograph, iPhone, taken by me Tom Mallinson. Celiakijos diagnostika.

Photograph, iPhone, taken by me Tom Mallinson. Celiakijos diagnostika.

Sakoma, kad JAV 1 iš 100 žmonių serga celiakija. Kokia statistika Lietuvoje, tiksliai nėra žinoma, nes daugelis sergančiųjų to net nežino, dėl simptomų, kurie dažnai atrodo niekaip nesusiję.
Celiakijai nustatyti paprastai atkiekami tokie tyrimai:
- Kraujo tyrimai antikūniams nustatyti.
- Jeigu gydytojas mato poreikį, atliekama plonojo žarnyno biopsija (tyrimas daromas su narkoze).
Jeigu jums nėra celiakijos, gydytojas gali rekomenduoti išbandyti dietą be gliuteno, nes gali būti, kad jūs turite neceliakinį jautrumą gliutenui, kitaip sakant netoleruojate gliuteno.
Nuo ko pradėti? 2-3 savaites rekomenduojama laikytis dietos be gliuteno. Per tiek laiko turėtumėte pasijusti ženkliai geriau. Kamavę negalavimai turėtų žymiai palengvėti ar išnykti visiškai. Kai kuriems žmonėms reikia daugiau laiko, kad organizmas išsivalytų nuo gliuteno. Jeigu jums pagerėjo savijauta, vadinasi netoleruojate gliuteno ir šios dietos reikės laikytis visą laiką, kadangi vaistų gydymui nėra.
Kodėl turėtumėte atlikti tyrimus dėl celiakijos ir tik vėliau išbandyti dietą be gliuteno? Ogi todėl, kad pradėjus laikytis dietos, jūsų organizmo būklė pagerės ir atlikus tyrimus, rezultatai gali būti netikslūs. Tam, kad galėtų jus ištirti ar sergate celiakija, turėsite vėl pradėti valgyti maistą, turintį gliuteno. Kažin ar tam ryšitės po to, kai pasijusite gerai.
Bet kokiu atveju, celiakijos ir gliuteno netoleravimo diagnostikos klausimu, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Daugiau informacijos rasite čia:

https://celiac.org/

http://www.cureceliacdisease.org/

http://www.cureceliacdisease.org/

http://www.vlmedicina.lt/